שיש

אלפי שנים שהשיש משמש את האדם כדי לתת תחושת יוקרה לעיצובים המשתמשים בחומר הקריר למגע. מרקמו הייחודי של השיש והיכולת לחתוך אותו לעומק ולשמור על מרקם מעניין בכל עומק בו הוא נחתך, תוך חשיפת תבניות עיצוב טבעיות איכותיות, הפכו אותו לבחירה המועדפת עבור ארמונות המלכים הקדומים, השליטים ברומא וביוון העתיקה, ועד לימינו אלה, בהם אריחי שיש גדולים משמשים אותנו כדי לשוות מראה מרשים לחללים גדולים.

גם יצירות האמנות של המאות האחרונות שילבו את השיש, אם ביצירת פסלים שלמים ממנו, או באמצעות חיתוך מעמד מפואר לפסלוני אבן, על מנת להתאימם לבתי האצולה במשך אלפי שנים. כאשר הוא שימש לעיצוב חללים בא לידי ביטוי החיסרון הגדול ביכולת השינוע של מבני שיש כבדים שלמים, במיוחד לפני העידן התעשייתי, ואלה הובילו את המעצבים השונים לעבור לשימוש באריחים דקים יותר שקל לשנע, המודבקים על גבי רצפות או קירות מחומרים אחרים.

ממה עשוי שיש?

שיש הוא למעשה אבן או סלע דחוסים, אם באמצעות לחץ או באמצעות טמפרטורה גבוהה. בתעשיית הריהוט והריצוף לרוב משתמשים בשיש שנוצר מגרניט או מאבן גיר דחוסה, בעוד בעבר שימש השיש שנוצר מגבישים לצורך פיסול ולשם יצירת מבנים ארכיטקטוניים מרשימים. עם השנים, בשל מחירו הרב של השיש המקורי, החלה אופנה של יצירת שיש מלאכותי המבוסס על פולימרים שהודבקו עם גבישי קוורץ ונצבעו בטקסטורות שמזכירות את אבני השיש הטבעיות המקוריות.

יתרונות שימוש בשיש טבעי לעיצוב

כאשר בוחרים באבני שיש טבעיות לעיצוב, יש יתרון גדול במבנה ייחודי של כל אבן ואבן, כאשר העורקים המופיעים באבן אחת שונים לחלוטין מהמפרצים המופיעים באחרת. קשה להעתיק את הצורה הטבעית, הלא מושלמת לעתים, של אבני השיש המקוריות. השיש התעשייתי על גווניו הרבים, לפיכך, אינו משתווה למכחולה של אמא טבע בעצבה את האבן.

משטחי שיש

משטחי שיש, הן טבעי והן מלאכותי, משמשים היום בכל עיצוב מודרני: החל מכיורים ומדלפקי מטבח עשויים שיש, המשתלבים כיחידה אחת, דרך משטחי שיש המחפים קירות בחדרי הבית השונים או משתלבים אפילו באדניות הגינה ובקירות הבית החיצוניים, ועד לשיש המשמש לעיטור מבנים מסחריים כקניונים יוקרתיים, מבנים משרדיים, בתי אבות מפוארים או חנויות מסוגננות.

שיש
למידע וייעוץ מקצועי מלאו פרטים:
שיש ליאן מציגה מותגי פורצלן במקום אחד
למידע וייעוץ מקצועי מלאו פרטים